Voka West-Vlaanderen verwelkomt Vlaamse energiekorting voor industriële bedrijven

Voka - Kamer van Koophandel West-Vlaanderen verwelkomt de beslissing van de Vlaamse regering om snelheid te maken met de uitbreiding van de indirecte emissiecompensatie (ICL) zodat de energiekorting nog voor het jaar 2026 geldt. ICL is een bewezen en noodzakelijk instrument om de competitiviteit van de energie-intensieve industrie te versterken.

"Voka West-Vlaanderen hamert al jaren op een concrete invulling van de energienorm met federaal en regionaal beleid. Lagere elektriciteitskosten zijn vandaag de belangrijkste prioriteit voor industriële bedrijven", zegt Bert Mons, gedelegeerd bestuurder van Voka West-Vlaanderen.

Wat is nu beslist?

Met het akkoord kiest de Vlaamse regering ervoor om de bestaande ICL-regeling uit te breiden naar bijkomende sectoren en sneller toe te passen.

  • De steun wordt uitgebreid naar onder meer chemie, voeding, houtverwerking en keramiek.
  • Het aantal begunstigden kan daardoor aanzienlijk toenemen: ICL zal ingezet kunnen worden voor zo’n 124 installaties in Vlaanderen (een 70-tal bedrijven bovenop de bestaande 37 begunstigden).
  • De uitbreiding volgt Europese aanpassingen, waarbij 20 bijkomende sectoren erkend zijn als blootgesteld aan indirecte koolstofkosten.
  • De middelen komen uit ETS-opbrengsten en blijven gericht op bedrijven met het grootste risico op koolstoflekkage.

Om het level playing field met de buurlanden te behouden, is het van cruciaal belang dat er geen goldplating wordt toegepast op de voorwaarden en de herinvesteringsplicht om ICL-steun te krijgen.

"Het is voor bedrijven niet altijd mogelijk om binnen enkele jaren de helft van de compensatie opnieuw te investeren omwille van het huidige investeringsklimaat of omdat bedrijven al verregaand geïnvesteerd hebben in duurzaamheid", zegt Bert Mons.

Tegelijkertijd mag dit geen eindpunt zijn. Naast de uitbreiding van ICL, pleit Voka West-Vlaanderen voor de toepassing van het Europese CISAF-steunkader voor een resterend deel van de energie-intensieve industrie. We vragen dat dit op tafel komt tijdens de Vlaamse begrotingsbesprekingen in september.

Ook federaal actie nodig

Ook het federale niveau heeft werk op de plank om hun deel van de energienorm eindelijk uit te voeren. De korting op de transmissienettarieven werd al van bij de start van de Arizonaregering in het vooruitzicht gesteld. Ook de accijnsverlaging op elektriciteit zit in de wachtkamer. De komende weken en maanden moet alles in het werk gesteld worden zodat vanaf 1 januari 2027 ondernemingen effectief het verschil merken in hun facturen.

Bert Mons

Gedelegeerd bestuurder

Contacteer ons

Bert Mons

Gedelegeerd bestuurder

Persberichten in je mailbox

Door op "Inschrijven" te klikken, bevestig ik dat ik het Privacybeleid gelezen heb en ermee akkoord ga.

Over Voka - Kamer van Koophandel West-Vlaanderen

Voka - Kamer van Koophandel West-Vlaanderen wil ondernemerschap stimuleren om de welvaart en het welzijn in onze regio te verzekeren en bevorderen. Meer dan 3.300 bedrijven zijn lid van Voka West-Vlaanderen: starters en gevestigde waarden, productiebedrijven en dienstverlenende organisaties. Onze leden zijn goed voor 68% van de private tewerkstelling in West-Vlaanderen. Daarmee zijn we het meest nabije, invloedrijke, professionele netwerk van ondernemers en de meest representatieve organisatie van ondernemingen in West-Vlaanderen.

Neem contact op met